2. chlapeck? odd?l, vy?kov
Jun?k ? ?esk? skaut

Tak jako jiné systémy i skauting a náš oddíl má mnoho zákonitostí, psaných i nepsaných pravidel, následky a příčiny, aby mohl dobře fungovat. Na některé prvky nejsou rodiče zvyklý, protože se s nimi jinde nesetkají a často nevidí naše důvody, proč to či ono děláme zrovna takto. To může vést k jejich nespokojenosti, a proto se s nimi snažíme otevřeně komunikovat a různými způsoby je informovat. Na této stránce vám chceme vysvětlit naše časté problémy.

Proč je důležité se omlouvat

Snažíme se děti vést k některým základním zásadám slušného chování a odpovědnosti. Považujeme za slušné se omluvit s dostatečným předstihem, když někam nemůžu přijít. A také je velmi nezodpovědné někam nepřijít a neomluvit se.

Pokud se váš syn neomluví, může vzniknout prostor, kdy vy ani my nevíme, kde je a co dělá. Už se nám v minulosti několikrát stalo, že někdo nepřišel. - My jsme si mylseli, že je třeba nemocný a rodiče, že je ve skautu a potomek se mezitím potuloval, kdo ví kde. Naštěstí se to nestává často, ale řešení takové situace není rozhodně nic příjemného, ani pro jednu stranu.

V neposlední řadě vznikají také nečekané náklady na akce. Občas je například na výpravu potřeba objednat program, předem něco koupit... Nevyužité věci se potom musejí často rozpočítat mezi ty co se zúčastnili nebo zahrnout do rozpočtu následující akce. V každém případě to vždy odskáčou ti, kteří se řádně omlouvají nebo pravidelně na akce chodí.

FAQ

Jak mám syna omluvit, když o akci ani nevím? Nikdy se ke mně žádný papír nedostane, syn si to zapomene zapsat nebo byl dlouho nemocný a o ničem nevěděl.

Pokud víte, že má syn s přenosem informací problémy, informujte se o akcích v kalendáři na internetu. Můžete si také zdarma nechat posílat emaily nebo SMS zprávy v libovolném předstihu před akcemi (doporučujeme týden). Pokud se vám to nechce nastavovat, pověřte syna. Alespoň se naučí používat i prakticky použitelné aplikace internetu.

Proč je důležité mít požadované vybavení

Rozhodně nepožadujeme po členech, aby si nosili na akce zbytečnosti. Ikdyž ne vždy vše využijeme, považujeme za důležité, aby měl skaut věci kompletní a v pořádku. Opět se tím snažíme podpořit budování důležité schopnosti pro život.

Příprava programu akcí není vždy snadná. Když potom chcete hrát hru a zjistíte, že tři děti nemají míčky a pět jich nemá šátek, musíte zařadit třeba aktivitu, která nepožaduje pomůcky, ale opakuje se velmi často. Opakovat stále stejné věci není rozhodně naším cílem.

Skaut tak často nenosí jednu věc, až se potom ukáže, že ji ztratil. Ne vždy se na to přijde včas a rodiče potom mají spoustu starostí, jak sehnat v předtáborovém shonu nějaké součásti kroje.

Podívejte se občas, zda váš syn jde na oddílovou schůzku v kroji a nese si deník a tři míčky.

FAQ

Jak mám vědět, co je na jakou akci potřeba?

Pokud k nám chodí syn delší dobu, neměl by mít problém se na základě jeho zkušeností zabalit na jakoukoliv akci. Pokud tápete, můžete se podívat na tento web a přečíst si seznam v příručce - "Nováček".

Stránky pro rodiče
Film o skautingu
Návštěvní kniha
Družina a oddíl

Družinový systém je jedním ze základních prvků skautské výchovy. V systému „party“ vede skautskou družinu starší a zkušenější chlapec či dívka, tzv. družinový rádce. Rádcové družin a jejich zástupci, podrádcové, v čele s vedoucím oddílu tvoří oddílovou radu zajišťující chod oddílu. Každý ze členů má možnost podílet se na tvorbě programu a utvářet život oddílu.